İçeriğe geç

Siğil nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kategori: Sağlık

SİĞİL NEDİR?

Siğil aslında bağ dokusunda benign tümörler olan ciltte büyümelerdir. Küçük düğümlere benzerler ve boyutları 1 milimetre ile 1 santimetre arasında değişebilir. Genellikle deriyle aynı rengi vardır, ancak renk de daha açık olabilirler.

Tehlikeli değildir, ancak sayısı artabilir ve estetik bir sorun haline gelebilir. Genellikle boyun, koltuk altı, koltuk değneği, göğüs altı, karın ve göz kapaklarında görülürler.

Bununla birlikte, cildin diğer bölümlerinde de görülebilir. Aslında neredeyse her insanda en az bir siğil bulunur, bu nedenle siğiller nadir değildir.

Siğiller de iltihaplanabilir, kanamaya başlayabilir veya büyür. Onların sayısı ve büyüklüğü yıllar geçtikçe kademeli olarak artmaktadır. siğillerin ortaya çıkış nedenleri bilinmemekle birlikte yağ birikintileri görünümlerine katkıda bulunur.

Siğillerin sayısı  3-5 arasında değişebilir. Doktor bir siğil teşhisi koyabilir ve bir dermatolog daha ileri tedaviyi reçete edebilir.

Siğiller genellikle kış aylarında, hava daha soğuk olduğunda, güneşin az olduğu ve terleme nadiren çıkarılır.

Bir dermatolog genellikle elektro koagülasyon, radyocerrahi veya lazer cerrahisiyle bir siğili giderir. Daha fazla siğil yoksa, sadece bir tedaviye ihtiyaç vardır. Daha sonra tedavi tekrarlanmalıdır.

Çıkarıldıktan sonra yaranın bir antibiyotik, genellikle hijyen ve 5 gün boyunca duşlar alınır. Ameliyattan birkaç gün sonra iyileşmenin başarılı olabilmesi için herhangi bir komplikasyon olmaksızın terleme ve sert fiziksel egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Siğillerin çıkarılması için elma sirkesi nasıl kullanılır?

  • Elma sirkesi, en iyi ve en etkili ev yapımı çarelerden biri olarak düşünülür.
  • Asitliği nedeniyle siğilleri de  içeren farklı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Gözlerini yakınında elma sirkesi kullanmayın, çünkü onları tahriş edebilirsin.

Elma Sirkesi İle siğil Sökmemek!

siğillerin çevresini dikkatle su ve sabunla yıkayın.

İlk önce, pamuklu bir top kullanarak siğillerin suya batırın. Ardından, elma sirkesine pamuklu bir top koyun. Daha sonra, pamuklu topu bir bandaj ile siğil sabitleyin. İlk önce, siğil karanlık olur, sonra kurur ve sonuçta düşer.

Siğillerin büyüklüğünden ötürü, aloe vera jeli veya İngiliz marigold kreması ile tedavi edilmesi gereken bir yara izi kalabilir. siğil deride derin bir yer yoksa, skar tamamen kaybolur.

DİKKATLİ OL

1. Sirke fibroma yakın cilde yayılmamalıdır çünkü tahrişe neden olabilir.
2. Siğil kuruduğunda elma sirkesi kullanmayın.
3. Siğili çıkarmayın. Kendiliğinden düşmesi için bırakın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir