İçeriğe geç

Hunza halkı 120 yaşına kadar yaşayabiliyor…

Kategori: Genel

 

Hunza halkı daha uzun yaşayan ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip insanlar olarak bilinir. Sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının başlıca sebepleri, diyet ve besin kalitesi ile günlük rutinleri olarak düşünülür.

Hunza Nehri vadisinde Pakistan’ın kuzeyinde bulunan Hunza kasabasında Hunza halkını yaşayın. Onları ilk kez gördüğünüz zaman, güçlü, sağlam ve mutlu insanlara benziyorlar.

Ortalama olarak, Hunza halkı, yaşam tarzı, rutin ve gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için gerçekleştirilen birçok antropolog çalışmasının temel konusu olan 100 yıldan fazla yaşıyor.

Öfke ve savaş için değil, saygıyla ve samimiyetle savaşan Kafkasyalılara benziyorlar. Buna ek olarak, dantel ve sağlıklı tutan vejetaryen bir diyet var. Düzenli egzersizler yapıyorlar, çünkü sürekli yiyecek arıyorlar. Neredeyse hiç hasta olmazlar ve sürekli olarak mücadele ettiğimiz kanser veya diğer sağlık sorunlarını duymamışlardır.

Şimdi, bu yazıda, neden Hunza insanlarının gençliğin vahası olduğu düşünülüyor göstereceğiz.

HUNZA İNSANIN GİZLİĞİ

Sırları sağlıklı yaşam tarzlarıyla ilgilidir. Güçleri ve sağlığı için ana faktör olan vejetaryen diyetine karbonhidratlar ve meyveler vardır, ancak protein içermezler. Yaz aylarında taze meyve ve sebzeler yemeye meyilli olurken, kışın ise koyun peyniri, kuru kayısı ve tahıllar, buğday, arpa ve darı gibi yemek yedirirler.

Et başta tavuk veya kuzu olmak üzere yılda sadece bir veya iki kez yiyorlar.

Geleneksel olarak, sadece kayısı suyu tükettiklerinde, hızlılarlar. Hızlı meyveler olgunlaşmadan önce bekleyen bir ritüel olarak gerçekleşir. Uzmanlara göre oruçlar Hunza halkının daha da güçlenmesine yardımcı oluyor. Aslında kayısı alımının artması kanser yaşama riskini azaltır.

Yani, kayısı çekirdeği, anti-kanser bileşiği olan Vitamin B17 bakımından zengin yağ üretmek için kullanılır. Üstelik Hunza halkı asla hâlâ durmuyor. Yiyecek veya şifalı bitki bulmak için 15-20 km arasında dolaşmak ya da seyahat etmek zorundalar. Üstelik, düzenli olan bu yürüyüşlere, herhangi bir tedirginlik ya da acı çekmeden devam et.

Uzmanlara göre, ömürlerinin uzatılmasına katkıda bulunan bir diğer faktör, buzlu su ile banyo yapma alışkanlıkları. Genellikle suyun içindeki sıcaklığı 0º’ın altında olan bir banyosu var.

Pakistan’daki diğer insanlara kıyasla Hunza halkı en yüksek okuma yazma oranını koruyor. Nezaket, bilgelik ve hoşgörüyü kutluyorlar. Zaten onlarla tanışmış olan insanlar, asla düşmanca davrandıklarını ve komşularına hiçbir zaman kötü muamele etmediklerini veya kaba konuşmadıklarını söylüyorlar.

Bununla birlikte, onlar her zaman nazik ve birbirlerine eşit saygı duyarlar. Buna rağmen, Müslüman dini itiraf ediyorlar, kadınları asla yüzlerini saklamaya zorlamıyorlar.

Bütün Hunza kabilelerinin yiyeceklerini muhafaza etmeye ve korumaya çalıştıkları için bağımsızlığı ve baskıcı değerleri kutluyorlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir